Nosework-čuchání

          Nosework (vyhledávání specifického vzorku pachu) 

Původně bylo "čuchání zařazeno do sekce sminářů, ale čuchací kurz pro začátečníky a pak i pro pokročilé, který jsme absolvovali pod vedením Kristýny Dostálkové a čuchání samotné  nás "dostalo" patrně víc, než jsme původně předpokládali a nakonec osud celé této v Čechách nové psí zábavy a sportu nabral nečekaný a rychlý obrat a spád, že si dnes již NOSEWORK zaslouží vlastní zpravodajskou sekci. A co jsme vlastně od jara roku 2014 s Hančou a se Samíkem absolvovali a co jsme se naučili a hlavně jak to všechno bude pokračovat popíši níže.

Pro ucelený sled událostí čtěte od konce :)

________________________________________________________________________________________________________________

 

Noseworkové zkoušky 12.7.2016 - Svojšice

Další NW zkoušky se opět konaly v krásném okolí Svojšic a opět jsme měli své zástupce. Lucku Janglovou s Edym, kteří se do noseworku vrhli opravdu zodpovědně a tomu také odpovídají výsledky - opět se jim podařilo složit zkoušku tentokrát NW-Uz. Velká gratulace.

Tolik už se nedařilo Ivaně s Fany i když trénují stejně zodpovědně, ale se zkouškou NW-D1 to tentokrát nevyšlo, tak snad příště.

 

Druhý noseworkový tábor Heřmanův Městec 2016

A hned poslední červnový týden následoval druhý noseworkový tábor v Heřmanově Městci. Podle ohlasů se mimořádně vydařil a všichni účastníci byli nadšení. I na tomto táboře se pořádaly NW zkoušky, kde uspěli i primaverácké týmy a to Dana se Samíkem  - NW-W1 a Ivana s Fanny - NW-U1 - Gratulujeme.  Fotografie z tábora zde

 

O tom, že byl tábor mimořádný, svědčí i ohlasy účastníků - za všechny:

Dana: Tak tohle byl úplně nejlepší tábor! Tréninky, počasí na objednávku, večerní grilovačky a posezení do rána, super závod i zkoušky, skvělá parta. Tuhle skupinu lidí si zamlouvám i na příští ročník! 

Díky za vše!       Díky za vše!

Jiřinka:Celý rok jsem se na tento tábor těšila!! Ale, že to bude tak pěkné, to mě ani ve snu nenapadlo. Moc vám všem děkuji, jste všichni tak prima  Zase na dlouho budu mít z čeho čerpat energii 

 

RATENICE 2016

V polovině června se konal  v Ratenicích první NW+Agi tábor. Na táboře se cvičila ideální kombinace dynamického běhání agility (pod vedením  Hely Potfajové) a klidnějšího noseworku (pod vedením Kristýny Dostálkové). Tábora se zúčastnily tři primaverácké týmy. Sešla se  super parta lidí z různých končin republiky. Strávili jsme ten týden běháním a čucháním v příjemné společnosti stejně naladěných lidí.

První den tábora se konaly NW zkoušky, kde uspěla Věra s Flíčkem - v pozdních večeních hodinách splnili zk.NW-U1 a Lenka s Hanny - splnily zk. NW-D1. 

Úžasný byl noční celotáborový noseworkový závod s tajenkou, konaný ve starém kravíně a následující den zábavné agi závody. Součástí vítězného družstva byla Dana se Samíkem, ale jak napsala Kristýna : "při táborovém závodě nebylo poražených, každý kdo přežil, vyhrál"   Moc jsme si to všichni užili. Pár fotografií najdete zde. A tady je video - Lenka a Hanny NW-D1

 

______________________________________________________________

7.6.2016 - Noseworkové zkoušky ve Svojšicích
 
 Lucka Janglová s Edym složili svou první NW zkoušku a to NW-Nz. Moc gratulujeme a přejeme ještě spoustu dalších noseworkových úspěchů 
 
 
Úspěšná byla i Zdena Šťulíková s Fibi, které složily zkoušku NW-Wz. Také moc gratulujeme.
 
_____________________________________________________

3.5.2016 - Noseworkové zkoušky ve Valech u Přelouče 

účastnily se čtyři primaverácké týmy a všichni byli úspěšní. Dana Kafková a Samík splnili zkoušku NW-U1, Ivana Heldová a Fanny, Věra Vaňkovská a Flíček, Lenka Raková a Hanny a také naše kamarádka Zdena Šťulíková s Otíkem splnili zkoušku NW-Wz, jako poslední ze základních zkoušek, takže všichni splnili podmínky pro titul Master NW-Z.

       

 

 

Noseworkový trénink ve Žlebech 2.4.2016

                                       

Zde je pár fotografií od Lucky Janglové z našeho dalšího tréninku noseworku

 

V pondělí 1.3.2016 složila Věra s Flíčkem a Ivana s Fanny úspěšně zkoušku NW-Dz.

Gratulujume

Noseworkové zkoušky 12.12.2015 - Pardubice

Na závěr roku 2015 a na závěr podzimě-zimního seriálu noseworkových seminářů se konaly zkoušky v Pardubicích, které probíhaly z velké části v areálu bývalé Tesly. Za Primaveru se účastnila Dana se Samíkem a Lenka s Hanny. Ani jeden tým neodešel s prázdnou. Daně a Samíkovi se podařilo tentokrát složit zkoušku NW-D1 a Lence s Hančou NW-U1.

17.11.2015

Noseworkové zkoušky 17.11.2015 - Barchov u Pardubic

Dnes proběhly v Barchově u Pardubic noseworkové zkoušky pro absolventy podzimních čuchacích kurzů Kristýny Dostálkové. Primavera zde měla své tři zástupce. Ivanu s Fanny, které splnily zkoušku NW-Nz, Věru s Flíčkem, kterým zkouška NW-Dz unikla o jednu malinkou chybičku a Zdenu s Fibi, které uspěly ve zkoušce NW-Uz.

Gratulujeme.

Noseworkové zkoušky 17.10.2015 - Barchov u Pardubic

V sobotu 17.10.2015 se konaly v rámci víkendového semináře noseworkové zkoušky klubu NOSEWORK c.z. s Kristýnou Dostálkovou a Klárou Hlubockou. Jako vždycky byla úžasná atmosféra a k vidění byly úžasné výkony tentokrát už i v několika zkouškách prvního stupně a dokonce v jedné druhého stupně.  Za Primaveru se účastnila Dana se Samíkem, kteří skládali zkoušku NW-U1. Bohužel ani tentokrát se to nepodařilo, ale terény byly opravdu těžké a úkryty záludné.  Svoji zakletou zkoušku NW-Dz opravovaly společně Lenka a Hanny a konečně se to podařilo, Hanča tentokrát čuchala moc hezky, soustředěně, se zájmem. Po zkouškách všichni účastníci společně shlédli natočená videa a rozhodčí a instruktorky v jednom, Klára s Kristýnou rozebraly každou práci a vysvětlovaly chyby i dobrou taktiku jednotlivých závodníků.  V prosinci nás čekají další zkoušky, takže pilně trénujeme, vylepšujeme nedostatky a těšíme se na další čuchání a super partu.

_________________________________________________________________________________________________________________________

Noseworkové zkoušky ve Žlebech - 12.10.2015

V pondělí 12.10.2015 jsme ve Žlebech uspořádali noseworkové zkoušky. Protože v našem klubu je hodně noseworkových týmů, které už byli připravené na základní zkoušky, rozhodli jsme se poprosit Kristýnu Dostálkovou, aby za námi přijela jako rozhodčí.

Zůčastnilo se 7 týmů, z toho 6 týmů skládalo základní zkoušky a Dana se Samíkem se pokusili o jedničkový urban.

Jak všechno nakonec dopadlo? Podle mého názoru velmi dobře:

Věra s Flíčkem složili úspěšně NW-Nz, NW-Dz

Ivana a Fanny - složili úspěšně NW-Uz

Zdena a Otík - složili úspěšně NW-Dz

Luboš a Brita - složili úspěšně - NW-Nz

Lenka a Hanny - složili úspěšně - NW-Nz

Všem úspěšným moc gratulujeme a těm, kterým se tentokrát nezadařilo, tak přejeme moc štěstí v dalším trénování a závodění. Úspěch i neúspěch je vždy motivací do další práce.

Bohužel nemáme žádné fotografie. Video snad dodáme.

_______________________________________________________________________________

První noseworkový tábor v ČR - Heřmanův Městec - 27.6. - 4.6.2015

Přelom června a července jsme prožili v Heřmanově Městci na cvičišti místního ZKO na historicky prvním noseworkovém táboře v České republice. Tábor měl 16 účastníků - lidi z různých končin Čech a Moravy s pejsky rozličných ras - fotky zde. Instruktory byly Klára Hlubocká a Kristýna Dostálková, zakladatelky Nosework, z.s.Většina účastníků, či spíše účastnic již nosework znaly a trénovaly, ale byly tu i další, kteří o tomto psím sportu nevěděly prakticky nic.

Z Primavery jsme se účastnili tři - Dana se Samíkem, Lenka s Hanny (a benjamínkem Tobim jen socializačně) a Zdena s Otíkem a Fibi. Celý týden jsme strávily trénováním vyhledávání ve všech noseworkových terénech, protože okolí tábora bylo opravdu příznivé a vše poskytovalo. Počasí bylo více než horké, ale naštěstí bylo možné psy vykoupat v zámeckém rybníku. Trénovali jsme i cviky zdánlivě s noseworkem nesouvisející, ale velmi velmi užitčené, jako oční kontakty, jak si hrát, jak namotivovat atd.

Celý týden jsme byly ve společnosti bezvadných lidí se stejnými zájmy a stejně naladěných. Užily jsme si i grilovačky a večerní (i denní) klábosení o psech, výcviku, ale nejen o něm.

Celý tábor byl zakončen noseworkovými zkouškami, ve kterých jsme i my byly úspěšné. A tady jsou výsledky:

Lenka Raková s Hančou složili svou první zkoušku URBAN (vyhledávání v lidském prostředí).

Zdena Šťulíková s Otíkem také složila URBAN a s oběma psy (Otíkem a Fibunkou) zvládli zkoušku NATURE (vyhledávání v přírodních terénech).

Dana Kafková se Samíkem získali poslední kokardu do sbírky složením zkoušky WATER (vyhledávání ve vodě). A teď se mohou vrhnout na přípravu na zkoušky vyšší úrovně.

                             

Všem účastníkům a pořadatelům patří velký dík za celý bezvadný týden a už teď se těšíme na příští rok na další noseworkové táboření.

 

 

 

 

 

PRVNÍ ZÁVODY V NOSEWORKU - 6.6.2015 - NEMOŠICE

A je to za námi!

O té doby, kdy jsme se dověděli, že Kristýna s Klárou - zakladatelky noseworkového klubu v Čechách chystají první závody, jsme se na ně těšili a připravovali. Ne že by samotné trénování bylo málo zábavné, ale změřit síly s ostatními, je ten správný adrenalin a vlastně také zůročení veškerého tréninkového úsilí.

Závody se konaly v Nemošicích u Pardubic na místním cvičišti a v jeho blízkém okolí. Díky holkám za ten nápad, protože počasí si na nás připravilo 32°C a oblohu bez jediného mráčku. Plnily se zkoušky v plošných terénech, sutinách a v řadách. Pro splnění zkoušky je zapotřebí vždy správně vyhledat dva terény, a řadovky musí být správně vyhledané tři. 

Samík se od začátku závodu svými časy jevil jako jasný favorit a při tom by také zůstalo, kdyby při posledním vyhledávání ve staré stodole nebylo kolem něho velké množství rušivých vlivů v podobě kočičích hovínek, které nutno podotknout odlákaly od hledání 90% psů.

Takže v cílové rovince závodů Samíka předběhla fenka leonbergra Chessy s Míšou Dvořákovou. Skončil tedy nakonec na krásném druhém místě se třemi splněnými zkouškami.

Hanče se bohužel tak nedařilo. Možná to bylo horkem, nebo nervozitou paničky, podařilo se jí vyhledat zhruba 60% terénů, ale nepodařilo se splnit žádnou zkoušku. Budeme se snažit vše napravit na dalších závodech a zkouškách na táboře za tři týdny.

I přes opravdu náročné podmínky v podobě velkého horka se závody vydařily na jedničku, dík patří Kláře, Kristýně i pomocníkům a všem závodníkům.

Myslím, že se z nás pomalu stává celkem parta.

A tady jsou konečné výsledky v číslech

 

_______________________________________________________________________________________________________________

Seminář nosework s Kristýnou Dostálkovou a Klárou Hlubockou

21.-22.3.2015

Protože nelze setrvávat na jednom místě a je nutné vzdělávat se dál a dál a to hlavně ve výcviku psů a v noseworku zvlášť, absolvovali jsme s Hanny a Samíkem další-již třetí dvoudenní seminář o noseworku s Klárou Hlubockou a Kristýnou Dostálkovou. Seminář probíhal v sobotu 21.3.2015 v Pardubicích a v neděli 22.3.2015 poblíž Pardubic nedaleko vesnice Barchov.

Vzhledem k tomu, že se sešlo více pokročilých týmů, první částí semináře byla teoretická část, která navazovala na již nabyté zkušenosti a to o faktorech, které ovlivňují šíření pachu prostředím, tzn. slunce, mraky, déšť, mlha, terénní nerovnosti, voda atd. a v návaznosti na to, jak si určit strategii vyhledávání v noseworku právě s přihlédnutím ke všem předchozím vlivům.

Ačkoliv se zdá předchozí odstaveček poměrně složitý, není to nic jiného, než – jak si určit jak fouká vítr, jak je velký terén,zhodnotit počasí a podle toho si určit, odkud ideálně poslat psa vyhledávat vzorek, abychom mu co nejvíce usnadnili práci a co dělat v případě, že si pes neví rady a tzv se ztratí.

A právě tohle všechno jsme v sobotu odpoledne a po celou neděli uváděli do praxe jak v sobotu odpoledne v prostředí Nemošické stráně na louce u Chrudimky, tak potom v neděli na sutinách a v rozbouraném zámečku u Barchova.

Oba dva dny se super vydařilo počasí a psi pracovali s nadšením. Sešla se bezva parta lidí s velmi různorodým složením ras psů, což je na noseworku velmi hezké, že vidíte vedle sebe „čuchat“ pracovní plemena jako je belg. ovčák malinois, velký knírač, nebo chodský pes, psí sportovce jako jsou borderky nebo australské kelpie, tažného malamuta, samozřejmě našeho JRT Samíka a GR Hanču, malého čínského chocholatého psíka nebo velshcorgi cardigana až po šikovného křížence. Psi od 7 měsíců až po 13 let. Těm všem nosework vyhovuje a ty všechny baví. Tady je video, kde uvidíte rzné psy při vyhledávání

A protože Klára i Kristýna mají své skupinky, které trénují každá svým specifickým pojetím a způsobem, pomalu mezi nimi vzniká zdravá rivalita. Všichni se těšíme na historicky první noseworkové závody, kde budeme moci společně změřit síly a zúročit, co jsme se naučili. Čeká nás ještě jeden dvoudenní seminář a bezpočet tréninků a 6.6.2015 tyto první závody.

Takže nám držte palce, ať nám to v červnu klapne.

 

 

Kurz noseworku ve Žlebech

                                                    Začínáme s noseworkem – 6.3.2015

Náš malý kurz noseworku začínáme ve žlebech na hasičském hřišti. Sešlo se šest týmů rozmanitých plemen – JRT, malý pinč, entlebuch, borderky, chodský pes.Je to velmi zajímavé pozorovat, jak který pes pracuje.

Začínáme vtisknutím pachu, tzv imprintigem. Pracujeme na klikr. Hledáme většinou skořici, potom čaj a sušenou pomerančovou kůru.Všem psům to šlo výborně, páníčkové se snažili.

Napříště mají všichni za úkol rozmyslet si, jaké zvolí označení nálezu (lehnutí, sednutí, štěkání, hrabání …)

Čeká nás další lekce a to je nácvik právě označení a samozřejmě opakování toho, co jsme se už naučili.

Jen pro připomenutí:

Začali jsme  imprintigem (vtisknutí pachu) – pes se dotýká nosem vzorku, který máme v dlani, stejně jako u nose-touch. Ruku se vzorkem postupně přibližujeme k zemi a dotek nosu odměňujeme co nejblíže vzorku. To zopakujeme několikrát. Potom vzorek dáváme na zem a odměňujeme čuchnutí a dotek nosem opět co nejblíže vzorku. Po posledním čuchnutí odhazujeme pamlsek, aby pes odběhl, přemisťujeme vzorek jen o kousek dál  a pes se vrací a hledá.

Je dobré zkusit použít také vzorek uzavřený např. do skleničky s dirkami, případně použít sypkou skořici ve sklenici.

________________________________________________________________________________________

 

NOSEWORK  dál a dál .....

Když jsme skončili deset lekcí pro pokročilé, tak vyvstala otázka - co dál. Samozřejmě, že se svými psy chodíme na procházky a při tom v různých terénech procvičujeme hledání vzorků a že je to pro nás i pro ně zábava, ale stále je moc věcí, které je nutné se naučit pod dohledem instruktora, tedy Kristýny. A tak jsme se nakonec domluvili na dalším pokračování kurzů, vlastně na takové nástavbě v podobě dvouhodinovek jednou za měsíc. Stále se snažíme zdokonalovat - naši psi v čuchání a označování vzorků a my v tom, abychom dokázali správně číst jejich chování, učíme se správně odhadnout jak jim může pomoci směr větru, jestli hedají soustředěně, nebo se nechají něčím rozhodit, kdy skutečně zachytí pach vzorku atd...

V polovině  dalších deseti hodin čuchání s Kristýnou jsme se dověděli, že právě Kristýna Dostálková s Klárou Hlubockou chtějí udělat z "čuchání" další oficiální psí sport se závodními pravidly a s vlastními závody a zkouškami . Byly jsme z toho nadšené. To je nová výzva, to je další motivace k trénování.

Kristýna s Klárou vymyslely zkušební řád a pravidla Noseworku v Čechách. Spustily vlastní  noseworkové stránky, pořádají od ledna noseworkové semináře právě s přípravou na závodění a dokonce pořádají v létě 2015 první noseworkový tábor v Čechách.
Tady jsou odkazy pro inspiraci :

www.noseworkcz.net/

www.psiskolavrtichvost.net/

_____________________________________________________________________________________________________________________________________    

VIDEA

Nedá mi, abych nepřidala několik videí s malým komentářem, abychom představili trénink nosevorku:

První video je Samíkovo, našel celkem rychle svůj vzorek, kterým je cigareta. Jeho úkolem je vzorek najít a označit ho lehnutím. Samíkovi se ale evidentně moc lehnout nechce, ohlíží se na paničku, ukazuje vzorek nosem, ale nejspíšje pod ním něco, do čeho si nechce lehat. Jak je vidět dál, vyřešil situaci po svém a úkol splnil na jedničku i s označením.

(omlouvám se za kvalitu videa, je pouze z mobilu)

Další video je Axy. Je to sice už dáma v letech, ale velmi velmi nadšená z jakékoliv akce. Axa má jako vzorek sáček s čajem . Jak je vidět, Axa jde na věc bleskurychle a ze začátku určitě hledá cokoliv a hlavně pet lahve, které nade všemiluje. Pet lahev opravdu v terénu najde, ale zajímavý je právě moment hned na to. Je vidět, že zaznamenala pach, kvůli kterému tam je a začíná pracovat a svůj úkol také dokončí s úspěchem.

No a poslední Hanča. Svůj vzorek jak vidíte i ona našla celkem rychle, jen se bude muset naučit, že nesmí vzorek strhávat z větví, ale jen označit. Navíc panička tu udělala strašnou spoustu chyb - chce, aby jí pes ukázal ještě vzorek, ale ten už není na původním místě, tak to vlastně nejde, měla následovat jen odměna. Hanny musí vlastně znovu dohledat vzorek a označuje ho štěkáním. Prostě stále se učíme, jak a co správně a pro psa co nejsrozumitelněji dělat a cvičit.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Čuchací kurz s Kristýnou Dostálkovou – pokročilí

V dalších kurzovních výjezdech jsem pokračovali na různá místa v okolí Přelouče a Choltic nebo přímo do Choltického zámeckého parku, který skýtá nepřeberné množství terénů pro čuchání. Zanedlouho se k nám přidala ještě Naďa se skorolabradorkou Axou. Pokračovali jsme v čuchání ve vodě, dalším prostředím bylo pole, kam jsme vzorky zahrabávali, dalším prostředím byly výšky, tedy větve stromů, kmeny stromů a nakousli jsme ještě hledání u lidí, tzn. v řadě lidských rukou. Takhle jsme pokračovali vlastně až do listopadu.

Začínáme – ( obec Ledec – les u rybníka s potůčkem) – 9.9.2014

Navazujeme na předchozí čuchací kurz. Tentokrát nás čeká hledání v náročnějších terénech nebo s přidáním rušivých vlivů. Dokud je hezké počasí, začínáme s hledáním ve vodě. Byly jsme zědavé, jak výcvik bude probíhat a kde lastně budeme hledat. Kristýna nám vybrala terén, kam chodí i svými psy s potůčkem a rybníkem. Vyzbrojeny holínkami jsme se do toho vrhly. Psi byli nadšeni z prostředí s vodou a k našemu překvapení se dokázali soustředit na hledání a napoprvé v takovémto terénu byli docela úspěšní. Přesvědčily jsme se, že voda není pro psí nos žádnou nepřekonatelnou překážkou. Takže trénujeme a těšíme se na příště.

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Čuchací kurz s Kristýnou Dostálkovou-začátečníci

V dubnu tohoto roku jsme se přihlásili na „čuchací kurz“ Kristýny Dostálkové.

Kristýna na stránkách Psí školy Vrtichvost, v které působí o čuchání píše:

"Nosework (vyhledávání specifického vzorku pachu) je v USA rychle se rozvíjející sport vhodný pro všechny psy. 

Práce nosem je pro psy přirozená zábava. Mladí a roztěkaní se naučí soustředit. Vhodná činnost i pro starší psy či psy v rekonvalescenci. A tak ať už pes hledá drogy, výbušniny, cadaver anebo třeba mátový čaj, je to zábava pro oba.Výcvik je vedený čistě metodou pozitivního posilování a klikrtreninku.Pes se už od začátku učí hledat specifický pach, nikoliv pamlsky či hračky. "

A tak začínáme 16. dubna 2014 v přeloučském parku. Dana se Samem a Lenka s Hanny. Chceme naše psy naučit vyhledávat specifický pach. (zatím jeden). Volíme si každá vzorek, který náš pes bude hledat. Samík – cigarety, Hanny – skořici. Další účastníci kurzu vyhledávají bankovky a různé druhy zeleného čaje v pytlíčcích.

Náš kurz je rozdělen na 10 lekcí po hodině. Základem učení je klikr a odměny. Kristýna pracuje se psy na klikr a pomocí pozitivní motivace a nabízeného chování.

 Nejprve začínáme tzv imprintingem – tj. vtisknutí pachu. Pes si pach zapamatuje a napříště již ví, že to je ono, co má hledat. Postupně začínáme se psy hledat v malém prostoru v trávě nejprve vzorky, které jsou vidět, později už schováváme třeba pod suchou trávu.

Potom učíme psy, aby označovali nalezený vzorek buď lehnutím, štěkáním nebo hrabáním.

Každý si volí svoje označování

V dalších lekcích postupně učíme psy hledat pach ve stejných květináčích, mezi více vzorky, pod prádlem, v ponožkách, v různých terénech – v kamení, pod suchou trávou, později už i ve výškách, na stromech a naposledy zahrabané v písku.

Učíme se pozorovat reakce psů, abychom jim mohli správně kliknout odměnu, odhadovat podle větru, kam se rozvine pach vzorku, vypozorovat, kdy si pes čuchá jen tak pro sebe a kdy opravdu pracuje, učíme se je motivovat, aby byli opravdu natěšení na hledání, učíme se také rozpoznávat a odstraňovat falešné označování a hlavně se všichni dobře bavíme.

Ačkoliv ta hodinka hledání není pro psy nijak fyzicky náročná, po cestě domů téměř vždy usínají. Je to pro ně psychicky namáhavé a náročné.

Čuchacím kurzem jsme objevili nové možnosti zábavy pro své psy i pro sebe třeba za deštivých dnů doma, objevili jsme aktivitu, která je drtivé většině psů vlastní a proto je pro ně atraktivní. A také jsme se přesvědčili, že psí nos je unikátní prostředek k hledání a čuchání a prakticky nikdy se nemýlí.

Začátkem září nám začíná čuchací kurz pro pokročilé, kde budeme našim psiskům zvyšovat kriteria a přidávat těžší terény a rušivé vlivy.  Z těchto hodin čuchání budeme přinášet pravidelné postřehy a pokud to bude možné i obrázky.