Agility

Agility je jedním z dvou hlavních psích sportů, kterými se zabýváme. Co tedy je agility:

Agility je sport, kdy psovod vede svého psa parkúrem (podobným koňskému), který obsahuje zpravidla cca 20 překážek. Některé překážky jsou skokové – jednoduché, dvojité, skok daleký, kruh; některé přebíhací – kladina, áčko, houpačka; jiné probíhací – slalom, pevný tunel, látkový tunel. Na závodech jsou parkúry dlouhé od 100 do 200 metrů, pes všechny překážky překonává dobrovolně, nemá na sobě ani vodítko, ani obojek. Agility může dělat každý pes s průkazem původu i kříženci všech velikostí a tvarů za předpokladu, že je zdravý a nemá nijak omezený pohyb. Na závodech se pak porovnávají psi třech velikostních a výkonnostních kategorií.

      

Tolik o tom, co to vlastně agility je. Hlavním smyslem, proč se zabýváme a trénujeme se svými psy agility je společná činnost, která prohlubuje a rozvíjí vztah psa a psovoda, učí je spolupráci a vzájemnému porozumnění. 

Na začátku se vždy pes seznamuje se všemi překážkami a učí se je překonat a potom postupně se svým psovodem navazují překonávání zprvu jednoduchých a později složitějších kombinací překážek.

Agility se hodí  pro každého zdravého pejska snad s výjimkou obřích plemen kvůli zátěži kloubů. A prakticky pro každého psovoda ochotného se pohybovat se svým psem.

Jak už bylo řečeno, v agility se také závodí, ale tento sport lze dělat jen a jen pro radost z pohybu a ze spolupráce se psem, důležité je, aby vás i vašeho psa tenhle sport bavil a pak už si jen užíváte společně stráveného času.

Časem se může z agility a psích sportů stát opravdová závislost.

Podívejte se na krátké video, jak agility v našem klubovém podání vypadá - agi.