Dogdancing

Dogdancing je kynologická disciplína, kde psovod a pes předvádí za doprovodu hudební skladby různé cviky a triky, nejlépe v rytmu hudby. Výsledný dojem by pro diváka měl být takový, že dvojice opravdu „tančí „ . Na rozdíl od jiných psích sportů, kde jsou jednou jasně a pevně daná pravidla (sportovní kynologie, agility, obedience), dogdancing je velmi kreativní a tím pádem i atraktivní show. Výběr cviků závisí na volbě psovoda, kromě prvků ohrožujících zdraví psa nikde není strop toho, co psovod se svým psem předvede, jinými slovy – fantazii se zde meze nekladou. Mezi klasické prvky patří: obíhání psovoda, otočky, slalom mezi nohama, couvání, válení sudů, plazení, zvedání pacek, přeskoky, poklona atd., až po náročnější kreace typu couvání po zadních, kulhání, různé pózy před/za psovodem, vysílání psa a další.

       

Jako samostatná kynologická disciplína se dogdancing začal oficiálně formovat na počátku devadesátých let a to hlavně díky Angličance Mary Ray, která s ním seznámila širokou veřejnost, když předváděla své sestavy na prestižní výstavě psů Crufts, kam se sjíždí vystavovatelé i diváci z celého světa. Mary je dodnes jedna z nejvýznamnějších představitelek dogdancingu a prezidentka Paws'n'Music Association. Sport jako takový má ovšem základy v Kanadě, kdy cvičitelé psů původně předváděli chůzi u nohy za doprovodu hudby. Dogdancing je nyní rozšířený po celém světě a má také několik dělení, které často závisí na konkrétní zemi. Postupem času se ustálily hlavně divize- Heelwork to Music a Freestyle (též Canine Freestyle, Musical Freestyle ). 

Při nácviku dogdancigových triků ste stejně jako u jiných psích sportů velmi upevňuje a prohlubuje vztah psa a psovoda. Je úžasná zábava sledovat, co všechno se může při dobrém vedené a trpělivosti váš pejsek naučit.