Semináře - kurzy

Pravidelně a rády se podle našich možností účastníme různých seminářů, ve kterých se dovídáme víc a víc o výcviku a výchově psů, o psích sportech a o způsobech, jak se psy pracovat a také různých kurzů, táborů nebo víkendových intenzivek s praktickým výcvikem se zkušenými trenéry.Tam se učíme novým dovednostem, novým trendům v oblasti agility, dogdancingu a také poslední dobou úplně novým oblastem psích aktivit, jako je např. vyhledávání pachů. O tyto aktivity bychom se rády na tomto místě podělili. Jsou to pro nás nové zkušenosti, které by mohly někoho inspirovat.

 

 

Praktický seminář s Františkem Šustou

Ve čtvrtek 8.10. jsme absolvovali na našem cvičišti praktický seminář s trenérem zvířat Františkem Šustou. Sešlo se 10 dvojic, tedy pes a pán s většími, či menšími výcvikovými nebo výchovnými problémy. Bohužel počasí nám vůbec nepřálo, takže prakticky celý seminář probíhal v dešti, ale ani to účastnky neodradilo a i v tomto počasí se rozebíraly problémy jednotlivých týmů. Byla k vidění různá plemena s různým temperamentem, ale jak se ukázalo s mnohdy podobnými problémy, jako je práce se smečkou, tedy soužití a cvičení více psů v domácnosti, strach, nežádoucí reaktivita na různé podněty, odložení,  a jiné. František se snažil rozebrat každý problém, každý z psovodů předvedl svou spolupráci se psem a pak probíhalo cvičení navrhovaného řešení. 

Seminář byl určitě pro všechny velmi přínosný, jak pro cvičící, tak pro diváky a všichni si odnesli cenné rady a věříme, že jeho návštěva nebyla poslední.

Fotografie snad dodatečně.

___________________________________________________________________________________________

 

Seminář s Kristýnou Dostálkovou
 
 
Uplynulou neděli jsme trávily společně s Kristýnou Dostálkovou, našimi psy, noseworkem a přivolavačskými hrami. Zúčastnilo se celkem 10 cvičících týmů.
5 týmů se zdokonalovalo v noseworku a 5 převážně mladých psů se svými pány se seznamovali s přivolavačskými hrami podle Susan Garrett. 
Pro všechny zúčastněné byl seminář určitě přínosem, noseworkáři konzultovali problémy, na které narážejí při svých trénincích a dostali od Kristýny cenné rady pro trénink na chystané zkoušky a účastníci povídání o přivolavačích si vyzkoušeli některé z her pro super přivolání a sebekontrolu podle S. Garrett. Některé z nich pro nás byly nové, některé už se snažíme v našich trénincích praktikovat. Den se až na malé přeháňky vydařil a všichni odcházeli určitě spokojeni. Velký dík patří Kristýně za trpělivost a výdrž po celý den a také jejím psům, kteří se s námi o svou paničku s námi podělili.
Doufejme, že ne naposled.
Fotografie zatím z přivolavačů od Katky Vavruškové si můžete prohlédnout zde
 
______________________________________________________________________________________
 

Semináře o pozitivním posilování s F. Šustou

1.2.2015,  7.3.2015

Františka Šustu už patrně není třeba v pejskařském světě představovat a pokud přece – pak tedy jen velmi krátce, co píše přebal jeho knížky Trénink je rozhovor:

„…v současné době není asi v ČR trenér, který by k pozitivním metodám výcviku měl tolik co říci, jako F. Šusta. Jeho práce ať už praktické, nebo teoretické uznávají odborníci po celém světě a jeho semináře o výcviku založeném na pozitivním posilování se těší obrovskému zájmu amatérských i profesionálních cvičitelů…“

František Šusta pracuje jako trenér zvířat v pražské ZOO a cvičí zvířata např. pro účely snadného a bezbolestného veterinárního vyšetření, ale cvičí s nimi i pro jejich vlastní rozptýlení, radost a také pro případné odbourávání nežádoucího chování. To vše samozřejmě metodou pozitivního posilování. Pravidelně také dělá představení pro děti v ZOO se skupinou lemurů a navštěvuje mat. školky se svým psem Rozárkou, aby dětem vysvětlili jak se mají chovat ke zvířatům obecně a k pejskům zvlášť. Více o něm a jeho práci se můžete dovědět na tady.

Měla jsem to velké štěstí a díky kamarádkám z klubu jsem se mohla zúčastnit již dvou seminářů s Františkem a čeká mě ještě jeden.

Nemá smysl, abych zde vypisovala metody výcviku pozitivním posilováním tak, jak nám o nich František přednášel, protože celý ten proces se několika větami popsat nedá. O všem, co jsme se naučili a co jsme slyšeli je třeba přemýšlet a několikrát (nejspíš mnohokrát) si prostudovat poznámky ze seminářů, nebo si pročíst odstavce v jeho knížce a snažit se porozumět. Porozumět díky pozorování chování psů a díky práci s vlastním psem, protože jak řekl František hned na začátku prvního semináře a píše to i ve své knížce: „Největší odborník na svoje zvíře jsi Ty“

Chtěla bych se jen podělit o své subjektivní dojmy.

Velmi mě potěšilo, že seminářů se účastní i kynologové z klubů cvičících klasické sportovní kynol. disciplíny, že mají zájem o výcvik pozitivním posilováním i za pomoci klikru, že tyto metody se dostávají i sem.

Semináře, ačkoli trvají většinou 8 i více hodin, jsou plné informací, příkladů, příběhů a videí takže nemáte šanci ztratit pozornost ani na chvilku.

První ze seminářů byl teoretický, zaměřený hlavně na pochopení celé metodiky pozitivního posilování. Druhý byl tzv. besedoseminář, kde František odpovídal na předem zaslané konkrétní dotazy.

Většinou se týkaly toho jak něco naučit nebo odnaučit a také problémů s výcvikem a soužitím více psů nebo pak již jednotlivých konkrétních problémů konkrétních lidí a psů.

Semináře byly náročné, ale super. Odnesla jsem si spoustu nových poznatků, podnětů a rozhodně motivaci a chuť do další práce se psy.

Těším se na poslední, který určitě přinese zase spoustu užitečných rad.